Forening satser på at etablere nyt kødkoncept

Dansk Limousine Forening vil bruge op mod en halv million kroner på at få udviklet et nyt kødkoncept.
I det forgangne år har bestyrelsen i Dansk Limousine Forening brugt mange kræfter på at afsøge markedet for nye afsætningskanaler. Det er dog ikke lykkedes, og bestyrelsen vurderer, at det kræver en samarbejdspartner med indgående kendskab til kødbranchen for at komme i mål.
På foreningens generalforsamling fremlagde bestyrelsen derfor forslag om at bruge op mod en halv million kroner af foreningens formue på at gå videre med disse planer og få udviklet et nyt limousinekødkoncept.
Den efterfølgende debat blandt de godt 70 medlemmer på mødet – efterfulgt af en skriftlig afstemning – viste med al tydelighed, at medlemmerne bakker op om bestyrelsens forslag. Der stod således »ja« på alle stemmesedlerne.