Udfordringerne med fasefodring til goldkøer kan nu være fortid, da et nyt koncept kombinerer fodringsmæssig præcision, høj blandekvalitet og stabilt foder ved at pakke rationen ind i plastik.
Det har længe været kendt, at fasefodring til goldkøer, hvor man blander to forskellige rationer og tildeler goldkøerne, alt efter hvor de er henne i goldperioden, er det mest optimale for koen.
Men for landmanden i den anden ende, er det især i mindre besætninger langt fra optimalt. Blandt andet fordi fasefodring gør, at der skal blandes en ration mere, som både kræver tid og penge. Oven i det bliver risikoen for blandefejl ofte st&
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.