Minkmassakren må aldrig blive glemt

Asger Christensen, MEP (V)
Af Asger Christensen, MEP (V)
Jeg kommer aldrig til at glemme de seneste forfærdelige måneder, og hvordan forløbet har tæret på mine gode venner og kollegaer. Minkavlere og deres familier har alt for længe levet i usikkerhed. Siden regeringen besluttede at aflive hele branchen, har forløbet har været fuldstændigt urimeligt overfor minkavlere, der måtte vente i fire måneder på endelig afklaring.
Sammen med Venstre har jeg fra begyndelsen kæmpet for, at minkavlerne skal have en ordentlig erstatning. Men det har ikke været let. For regeringen lagde ud med at foreslå en sammenlagt erstatning på sølle 3,8 milliarder kroner. Det forslag kunne vi slet ikke støtte.
Venstre bed sig fast i forhandlingsbordet og forlangte et rimeligt beløb til avlerne. Hvis Venstre ikke var trådt til, risikerede vi, at regeringen havde indgået en aftale med Enhedslisten og resten af venstrefløjen. Og dét havde været en katastrofe for minkavlerne og deres familier.
Ekstremt tragisk
Nu har vi sikret en fair aftale, der giver erstatning på op mod 18,8 milliarder til minkavlere og følgeerhverv.
Det er ekstremt tragisk, at Danmark har mistet en så dygtig branche. Og erstatningen er kun et lille plaster på et stort, åbent sår. Men forhåbentlig kan erstatningen være med til at sætte punktum for flere frygtelige måneder for vores hårdtarbejdende minkavlere, deres familier og følgeerhverv.
Jeg håber, at vi alle vil mindes vores dygtige minkavlere i fremtiden og sørge for, at vi aldrig kaster en hel branche ud i samme helvede igen.
Dette er et debatindlæg, som vi har valgt at offentliggøre på vores hjemmeside og/eller i et eller flere af vores printmedier. Indlægget er udelukkende et udtryk for skribentens egne holdninger.