Brugen af biomasse i energisektoren har de seneste dage været diskuteret af flere forskere, organisationer og politiske partier. Men biomasse består ikke bare af importerede træpiller.
Af Hans Stougaard, formand for Danske Halmleverandører
Set i lyset af den seneste tids debat om brugen af biomasse i energisektoren er det vigtigt at understrege, at biomasse ikke bare består af importerede træpiller.
Klimagevinsten ved anvendelse af halm i den forbindelse er derimod til at forstå; for vi samler CO2 op i løbet af forår- og sommerperioden, og halmen anvendes til energi, når det er vinter, hvor CO2 udledes igen.
Herefte
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.