Der er guld til AGF, før vi er af med CSDDD, CSRD, EPBD og EUDR i EU
Vi kunne blive ved med at opremse bureaukratiske bogstavkombinationer, som finansminister Morten Bødskov & Co. kunne luge ud i ned i Bruxelles. Men evnerne og viljen synes at strande i realiteternes verden.
MAN SKAL PASSE på med, hvad man lover. Men vi kommer med et friskt bud – gående ud på, at Aarhus’ fodbolddrenge fra AGF får guld i Superligaen, før der sker en reel afbureaukratisering i EU, som kan mærkes – f.eks. i dagligdagen på danske landbrug og i de landmandsejede fødevarevirksomheder. På stående fod synes begge eksempler en anelse urealistiske, vil vi mene.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.