DET ER ET interessant postyr, Bæredygtigt Landbrug (BL) har sat i gang ved at stævne professor Stiig Markager. Fra lærde universitetsfolk hører man igen og igen, at man finder det kritisabelt, at nogen ønsker at knægte professorens ytringsfrihed. Som vi tidligere har skrevet på denne plads, er det det stik modsatte, der er tilfældet. BL vil helt enkelt have Markager til at ytre sig og dokumentere sine påstande om øget kvælstofu
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.