DET ER MED statsgaranti op ad bakke at tage hul på en skattediskussion her til lands. Det er vel i bund og grund kun Mogens Glistrup og hans Fremskridtsparti, der nogensinde har vundet et skattevalg i Danmark. Og det skete i december 1973. Det er immervæk 45 år siden efterhånden. Nu til dags er det nærmest politisk selvmord at åbne for en skattediskussion, hvis man gerne vil vælges. For modargumentet mod skattelettelser er evig og altid, at det koster ve
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.