DER ER STOR glæde i svinebranchen over det seneste årsresultat fra Danish Crown. Det er fuldt forståeligt. 105 øre i efterbetaling er immervæk både til at tage at føle på og til at betale regninger med. Og til at så optimisme i – gældende for det kommende år.
SER VI ET år tilbage i tiden, var situationen en ganske anden. Dengang lå noteringen og rodede på 8,50 kroner pr. kg. Den pris kan flertallet
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.