USA har fået et par store eksportaftaler på soja til Kina i denne uge, men det skyldes formentlig kun forsinkelser i Brasilien på grund af de lokale oversvømmelser i syd, skriver Agromarkets’ chefanalytiker John Jensen i en kommentar.
- I Brasilien er der lokalt sket store skader på materiale, afgrøder og lagerkapacitet. Flere siloer er nærmest eksploderet, for når de er fyldt op af afgrøder, og vandet stiger en meter op på siden af siloerne, så vandet trænger ind i siloerne, resulterer det i, at afgrøderne i siloerne udvider sig og dermed revner/eksploderer, skriver chefanalytikeren.
- Den primære periode, hvor Kina køber sojabønner i Brasilien, er fra marts til og med juni måned. Udskibningen er dog forsinket i år på grund af vejret, og derfor er det nødvendigt for kineserne at supplere deres import fra Brasilien, eksempelvis fra USA, fortsætter han.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.