FAO’s kødprisindeks steg let i september
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
FAO’s kødprisindeks nåede 119,6 point i september, en stigning på 0,4 procent fra august og 4,8 procent højere end samme periode sidste år, skriver Pig333.
Den primære drivkraft bag stigningen var højere priser på fjerkrækød, især fra Brasilien, hvor efterspørgslen steg efter ophævelse af handelsrestriktioner relateret til Newcastle-sygdommen.
På trods af denne stigning forblev de internationale priser på oksekød stabile. Begrænsede forsyninger fra førende producenter kunne imødekomme den globale importefterspørgsel. Svinekødspriserne var uændrede, selvom der var øget efterspørgsel, herunder stigende salg i EU.
I modsætning hertil faldt priserne på fårekød en smule, hovedsageligt på grund af fortsat svag importefterspørgsel fra Kina.
FAO’s rapport fremhæver, at det globale marked for svinekød er i balance, med forsyninger, der effektivt dækker behovene.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































