Det europæiske slagtesvinemarked er så småt ved at vågne op af juleroen i starten af året. Kun nogle få slagtesvinenoteringer ændrede sig hen over årsskiftet.
Det skriver Danske Svineproducenter i nyhedsbrevet »Rundt i Europa – uge 2«.
I juleugen og over nytår førte manglen på slagtedage på tværs af grænserne til en stærkt reduceret efterspørgsel efter slagteklare grise. I forarbejdningsindustrien var produktionen også begrænset – nogle steder helt lukket på grund af ferie.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.