Handelskrig sender landbrugsaktie i frit fald
USA's handelskrig mod især Kina er ikke gået ubemærket hen. Heller ikke på finansmarkederne.

Der var hug til flere landbrugsaktier i USA som respons på handelskrigen mellem amerikanerne og flere andre lande, blandt andre Kina. Arkivfoto: Scott Beale/trading.biz via Wikimedia Commons
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Aktierne i flere amerikanske landbrugsvirksomheder faldt efter udbruddet af handelskrigen mellem USA og Kina. Det skriver Landbrugsavisen baseret på en gennemgang.
Blandt andet dykkede aktien i landbrugsgiganten Deere & Co. med 5 procent. Tolden på varer som soja og svinekød rammer landbruget hårdt, og investorer frygter for indtjeningen i sektoren, da Kina er en af de største aftagere af amerikanske landbrugsprodukter.
Investorer frygter samtidig, at konflikten vil presse landbrugets indtjening og skabe usikkerhed om fremtiden for sektoren i USA.
Med øgede toldsatser på centrale afgrøder som soja risikerer amerikanske landmænd blandt andet at miste markedsandele til konkurrenter som Brasilien.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































