Landmændene kan måske se frem til lavere udgifter til diesel og anden energi i marken. Verdens største olieproducenter, samlet i alliancen OPEC+, har nemlig bekræftet, at de fra juli hæver olieproduktionen med yderligere 411.000 tønder om dagen. Det fremgår af en ny analyse fra AgroMarkets mandag morgen.
- Det er tredje måned i træk med store stigninger, efter at gruppen i april begyndte at rulle tidligere produktionsnedskæringer tilbage, skriver AgroMarkets.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.