Selv om den spanske svinenotering er faldet markant de seneste uger, ligger afregningen fortsat langt over niveauet i resten af Europa.
Ugens opgørelse fra de europæiske svinemarkeder viser et tydeligt mønster: Spanien har oplevet et brat fald i noteringen fra 16,87 kroner pr. kilo i uge 33 til 15,94 kroner i uge 36. Dermed er prisen dalet med næsten en krone på blot tre uger. Det oplyser Danske Svineproducenter i nyhedsbrevet Rundt i Europa.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.