Rapsmarkedet er stabilt
Rapsprisen fastholder et stabilt niveau, selvom der var uro på markedet i den forgangne uge, konstaterer AgroMarkets.

Arkivfoto: Kasper Stougård
Rapspriserne på Euronext i Paris har i den forgangne uge bevæget sig stille og roligt op i intervallet omkring 470 euro pr. ton. Det er en lille stigning i forhold til ugen før, men markedet er fortsat bemærkelsesværdigt stabilt, bemærker AgroMarkets i en analyse.
- De seneste prisbevægelser afspejler to modsatrettede kræfter: På den ene side ser udbytteforventningerne i EU stærke ud efter en gunstig vækstsæson. Det lægger en dæmper på priserne.
- På den anden side skaber handelsbarrierer og eksporttold i Ukraine – samt usikkerhed om næste års forsyning – et vist gulv under markedet, skriver analyse- og handelsrådgivningsselskabet.










































