Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Rapspriserne på Euronext i Paris har i den forgangne uge bevæget sig stille og roligt op i intervallet omkring 470 euro pr. ton. Det er en lille stigning i forhold til ugen før, men markedet er fortsat bemærkelsesværdigt stabilt, bemærker AgroMarkets i en analyse.
Sagsbehandlingen af minivådområder går for langsomt
- De seneste prisbevægelser afspejler to modsatrettede kræfter: På den ene side ser udbytteforventningerne i EU stærke ud efter en gunstig vækstsæson. Det lægger en dæmper på priserne.
Zenia Stampe vil have stop for flere svin - svineformand svarer igen
- På den anden side skaber handelsbarrierer og eksporttold i Ukraine – samt usikkerhed om næste års forsyning – et vist gulv under markedet, skriver analyse- og handelsrådgivningsselskabet.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.