Presset marked udløser fald på 50 øre
Danish Crown Beef sænker noteringen med 50 øre, efter at et stort udbud og lav aktivitet fortsat lægger pres på markedet.

Arkivfoto
Danish Crown Beef sænker noteringen for okse og kalvekød med 50 øre.
Baggrunden er et fortsat presset marked, hvor sommerferien ventes at dæmpe salget samtidig med, at udbuddet af okse og kalvekød fortsat er stort.
- Det er svært at komme uden om det mismmod, der præger markedet netop nu. Aktiviteten er lav, køberne holder igen, og den hårde konkurrence fra andre proteinkilder lægger fortsat pres på priserne, siger Henning Sønnichsen, salgsdirektør i Danish Crown Beef.
Ifølge selskabet er der kun begrænset udsigt til en bedring på kort sigt. Den lave aktivitet og det store udbud betyder, at køberne fortsat står med den stærkeste forhandlingsposition, og markedet ventes derfor at forblive under pres i den kommende periode.



































