Stolt, fransk fødevareindustri ændrer opskrifter efter stigende ægpriser
Verdens ægproduktion forventes at falde for første gang i en årrække efter at have været konstant stigende. I Frankrig er priserne steget mere end i andre lande efter et voldsomt fald i produktionen.
Den værste fugleinfluenzakrise nogensinde kombineret med de konstant stigende energi- og fodermokostninger har fået franske fødevarevirksomheder til at sænke produktionen eller ændre i sine opskrifter, skriver Reuters.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Produktionen af æg er faldet med otte procent i Frankrig, hvilket får priserne til at stige, og det franske køkken til at ændre i sine opskrifter. Foto: Pixabay