Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
En mejeriauktion på den new zealandske børs Global Dairy Trade (GDT) har taget et nyt prisdyk, og cheddar er den mejerivare, der har oplevet det største.
Samlet set dykkede GDT-børsen med 2,6 procent, hvilket er det andetstørste prisfald i år. Dette kommer trods lidt lavere mængder på 26.800 tons solgte mejeriprodukter.
De seneste tre auktioner er alle endt i minus, og cheddar oplevede et prisfald på hele 10,2 procent, mens mælkefedt (AMF) faldt med 3,8 procent.
Skummetmælkspulver (SMP) og sødmælkspulver (WMP) dykkede med henholdsvis 3,5 og 1,5 procent.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.