Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Dansk frugtavl står med et stort indtjeningsproblem. Det skriver TV2. Branchen er plaget af stigende omkostninger, blandt andet til lønninger.
Alligevel er det ikke lykkedes at hæve kiloprisen på f.eks. æbler i 40 år.
Det er særligt konkurrence fra Tyskland, Polen og Holland, som presser prisen. Frugtavl er karakteriseret ved en høj grad af manuel arbejdskraft til blandt andet plukning, og derfor er en løn stor omkostningsfaktor.
Samtidig er de danske forbrugere tilsyneladende ligeglade med, hvor frugten kommer fra, og derfor er det oftest de billige varer, der bliver valgt. I 60’erne var der mellem 6.500-7.000 hektar med æbler i Danmark, vurderer foreningen Æble/Pære-klubben. I dag er der omkring 1.500 hektar.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.