Olieproduktionen ser ind i fortsat nedskæring

Den store sammenslutning af olieproducerende lande Opec fastholder en positiv udsigt for væksten i olieefterspørgslen på trods af de udfordringer, den globale økonomi står over for, mens oliekartellet forbereder sig til sit næste ministermøde. Det skriver AgroMarkets.

Opec’s generalsekretær Haitham Al-Ghais udtrykte tillid til den globale økonomis robusthed og udtalte: »Økonomien, på trods af udfordringerne, klarer sig stadig ganske godt. Vi er positive med hensyn til efterspørgslen, for vi er stadig ganske stærke med hensyn til efterspørgslen.«

Det kommende Opec+ møde vil potentielt afgøre, om Rusland og Saudi-Arabien vil forlænge deres frivillige produktionsnedskæringer ind i 2024. For nylig bekræftede begge lande sin forpligtelse til produktionsnedskæringer, der svarer til cirka 1,3 millioner tønder om dagen i december, i overensstemmelse med en tidligere skitseret plan.

Læs også