Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
EU-Kommissionen har givet sin godkendelse til en ny ordning i Belgien med støtte til ophør af svineproduktion i Flandern, skriver Landbrug & Fødevarer i »Markedsnyt for grisekød«.
I den nye ordning har man lempet på størrelsen af udledningerne af nitrat, så flere svineproducenter kan deltage i forhold til den hidtidige ordning. Dette har været nødvendigt, da indtil nu kun 236 ud af 980 svinebesætninger i Flandern har valgt at tage imod tilbuddet om støtte til ophør med svineproduktion.
De lempede krav betyder, at yderligere ca. 2.700 svinebesætninger har mulighed for at indgå i ophørsordningen.
Ordningen med støtte til ophør af svineproduktion er indført med det formål at få nedbragt udledningen af kvælstof. Der er afsat 200 millioner euro af til opkøb af små og mellemstore svinebesætninger i Flandern.
Svineproducenter, der ønsker at deltage, kan aflevere ansøgning frem til 19. januar 2024. Opkøbsordningen forventes at løbe indtil 30. juni 2025.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.