Det er stort set umuligt at få en pris på såsæd. Det skyldes en snæver forsyning af fremavlskorn, og at nogle købere favoriseres frem for andre, vurderer AgroMarkets, der råder til, at man undersøger alternativer.
- Markedet for såsæd er under frysepunktet, lyder det var AgroMarkets.
- Situationen er simpelthen den, at det lige nu ikke er nemt få priser. Ej heller varer.
- Det er meget usædvanligt, påpeger man hos AgroMarkets, som vurderer, at situationen skyldes mangel på overblik over, hvor meget såsæd der potentielt kommer på markedet til forårssæsonen 2024.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.