Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
De polske landmænd har valgt at ophæve en blokade af grænseovergangen fra Ukraine og ind i Polen til gengæld for en række indrømmelser. Med en genåbnet grænseovergang til Ukraine må man dog forvente, at indstrømningen af landbrugsvarer det store land mod øst vil blive øget. Det skriver AgroMarkets.
Priserne på landbrugsafgrøder er højere i EU, end den er i Ukraine, og da EU har suspenderet al importtold fra Ukraine, kan varerne frit flyde ind i EU.
Det øger det i forvejen store pres på rapsprisen i EU. Prisen er nu nede ved den gamle bund fra oktober måned, og med åbning af grænserne til Ukraine øger det presset på rapsprisen i faldende retning på kort sigt. Da de polske farmere stopper blokaden, kan det undergrave opbakningen i de øvrige lande, der ligger op til Ukraine, vurderer AgroMarkets. Polen er klart det land, hvor blokade og modstanden mod ukrainske afgrøder har været størst.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.