De små og mellemstore virksomheder i USA mærker for alvor konsekvenserne af inflation og høje renter. Inflationen og de efterfølgende høje renter marcherer fortsat igennem økonomien. Og selvom de store virksomheder, særligt inden for tech, med høje nettoformuer fortsat klarer sig fornuftigt på indtjening, mærker de mindre virksomheder i stigende grad konsekvenserne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Det er især de små og mellemstore amerikanske virksomheder, renterne og inflationen har ramt. Foto: Colourbox
Graf: Indtjeningsudvikling i de mindste amerikanske virksomheder
Graftekst: De mindste amerikanske virksomheder mærker renterne og inflationen, som koster på indtjeningen.
Graf: Aktieudvikling i Russell 2000 og S&P500
Graftekst: Investorerne har i højere grad belønnet de store virksomheder i S&P500 end de små i Russell 2000.