Selvom prisen på spisekartofler er steget med 70 procent på et år, betyder det ikke nødvendigvis højere indtægter for alle producenter. Mange landmænd er bundet af kontrakter med tidligere, lavere priser, men de høje priser kan påvirke næste års aftaler.
De danske landmænd har oplevet markante prisstigninger på deres spisekartofler, og prisen er på et år steget med hele 70 procent.
Ifølge de nyeste tal fra Danmarks Statistik var prisen pr. 100 kg spisekartofler i juni 2024 på 716 kroner, mod 421 kroner for samme mængde i juni 2023.
Grafen, der viser udviklingen i kartoffelpriserne siden 2005, afslører en bemærkelsesværdig prisstigning i 2023 og 2024.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.