Det (ovenstående udsagn) påstår de i hvert tilfælde. Alligevel stiger den kinesiske afregningspris for svinekød, hvilket indikerer, at forsyningssituationen med svin nok ikke er helt så god i Kina, som det ellers forlyder fra officielt hold.
Ifølge Kina er de efterhånden ved at have fået opbygget deres svinebestand til niveauerne, der gjorde sig gældende, inden landet blev ramt af den frygtede afrikanske svinepest for mere end to år siden.
Rygterne går på, at mere end 60 procent af den kinesiske svinebestand blev slået ned af den afrikanske svinepest, mens Kina selv meddeler, at det blot var 40 procent af den kinesiske svinbestand, der blev slået ned.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.