De seneste dage har jeg skrevet om en prissvag soja, der nu er tilbage i decideret nedtrend, efter sidste uges prissvage WASDE-rapport fra det amerikanske landbrugsministerium. Som forventet sætter det også pres på olierelaterede afgrøder generelt set – herunder også rapsfrø.
Det er gået ret så voldsomt nedad i pris for olierelaterede afgrøder hen over de seneste dage. Det var især sidste uges opgørelse over den globale afgrødeforsyning fra det amerikanske landbrugsministerium, der satte pres på først prisen for sojabønner og nu også olierelaterede afgrøder generelt set. Som en konsekvens af den prissvage WASDE-rapport for sojabønner er prisen for rapsfrø nu nede omkring nogle meget
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.