Denne måneds WASDE-rapport fra det amerikanske landbrugsministerium over den globale afgrødeforsyning, der udkom fredag aften, viste sig at være en noget prissvag omgang. Især for majsens vedkommende var rapporten til den meget prissvage side
Den månedlige opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium over den globale forsyningssituation med afgrøder, var i den grad en overraskelse for markedet – specielt for majsens vedkommende. Rapporten var således langt mere prissvag, end hvad der var forventet, især for majsens vedkommende. Konklusionen efter rapportens offentliggørelse er derfor, at vi fortsat står overfor et potentielt prisfald for ikke kun korn, men for afgrøder g
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
15. oktober 2026
9 min · I går
Fejl i kvælstofberegningerne udløser kritik af ministeren og krav om at sætte reguleringen på pause. Vi gennemgår fejlen og reaktionerne.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Især for majsens vedkommende var WASDE-rapporten til den meget prissvage side
Ugegraf: CBTO Majs i US-cent pr. bushel
Denne måneds WASDE-rapport fra det amerikanske landbrugsministerium over den globale afgrødeforsyning var voldsomt prissvag for majsens vedkommende. Derfor er majsprisen fortsat under pres.