Den aktuelt høje oliepris er ikke godt for den globale økonomi og slet ikke for økonomien i USA, der er storforbruger af det sorte guld. Derfor vil Joe Biden i samarbejde med andre store olieforbrugende lande sætte millioner af tønder fri på markedet for at stoppe olieprisens himmelflugt.
Joe Biden annoncerede tirsdag, at han vil sætte millioner af tønder olie fra landets oliereserver fri på markedet i et forsøg på at sætte en stopper for de høje oliepriser og i et forsøg på at sætte pres på de olieproducerende lande i OPEC. Tiltaget med at sælge ud af oliereserverne vil ske i samarbejde med Kina, Indien, Sydkorea og England.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Brent-olie i dollar pr. tønde
Olieprisen stiger til trods for, at USA nu frigiver millioner af tønder olie med henblik på at få olieprisen ned på et lavere niveau.