Gunstigt vejr hen over de seneste måneder ser ud til at gavne afgrødesituationen i det meste af Europa. Udsigten til blandt andet en fin hvedeproduktion i 2022 giver sig også tydeligt tilkende i hvedeprisen på MATIF-børsen, der er gået ned med 10 procent hen over de seneste fire uger.
De fleste afgrøder på europæisk plan ser ud til at få gavn af de vejrforhold, der har gjort sig gældende de seneste måneder. Det fremgår af en udmelding fra den Europæiske Unions organisation for overvågning af afgrødesituationen, MARS. Dog ser afgrøder i Centraleuropa og Østeuropa ud til at være sårbare overfor frost. Især ved landene omkring Sortehavet er sårbarheden stor for en eventuel kold pe
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.