AgroMarkets: Det ser lysere ud med hensyn til foderpriserne
Hvis du snart skal have købt foder, begynder der nu at ske noget hos de første firmaer. Nogen har sat prisen ganske fornuftigt ned, lyder det fra analysefirmaet AgroMarkets.
Der begynder nu at ske noget med foderpriserne, lyder det fra chefanalytiker John Jensen fra AgroMarkets.
For fire uger siden toppede kornprisen på Matif-børsen, og prisen er bare gået længere og længere ned.
Ifølge chefanalytikeren kan det også mærkes på det danske kornmarked, der ved toppen af priskurven var på kogepunktet, og firmaerne toppedes om at købe det korn, der var til salg.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.