Medie: Lande stiller forslag om at udtage brakjord til afgrødeproduktion
Den Europæiske Union vil angiveligt overveje at tillade landmænd at bruge brakjord til at dyrke proteinafgrøder til fjerkræ og husdyrfoder på grund af krigen i Ukraine. Håbet er, at det vil opveje afbrydelsen af fødevareforsyningen, som finder sted nu.
Ukraine og Rusland er to af verdens største korneksportører, og efter Ruslands invasion af Ukraine er de europæiske hvedepriser dog nået op i rekordhøjde, og der har desuden været en forstyrrelse af forsyningen af korn, skriver Reuters.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
InVivo analyserer, at en ophævelse af braklægningsregler under EU's fælles landbrugspolitik har potentialet til at øge det dyrkede areal med 10-15 procent, og at det vil øge EU's hvedeproduktion. Arkivfoto.