Det franske analysebureau, Strategie Grains, opskriver deres forventninger til den samlede eksport af hvede ud af Europa, grundet tabet af leverancer fra Rusland og Ukraine.
Strategie Grains forventer, at som minimum 11 millioner tons hvede vil gå tabt på det globale eksportmarked, som en konsekvens af den russiske invasion af Ukraine den 24. februar. Samtidig opskriver Strategie Grains derfor deres estimat for eksporten af hvede ud af blandt andet Europa.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
MATIF-hvede i euro pr. ton
Prisen for møllehvede på MATIF har sat sig siden den historiske rekord i sidste uge ved 424 euro pr. ton til en pris, der aktuelt er på 367 euro pr. ton. Dette til trods for en kraftig nedskrivning af estimatet for ukrainsk eksport af afgrøder og en opskrivning af den samlede europæiske hvedeeksport.