Tyskland er det land i Europa, der er mest afhængig af russisk olie. Med udsigten til at sanktioner mod import af olie fra Rusland før eller siden vil blive en realitet, sætter den tyske økonomi- og klimaminister nu pres på OPEC om at sætte olieproduktionen op.
Det er ikke en nem situation, de står med i Tyskland efter den russiske invasion af Ukraine for nu snart en måned siden.
De tyske virksomheder vil således ikke kunne producere som normalt, hvis leverancer med olie og gas fra Rusland blokeres.
Det vil få næsten uoverskuelige konsekvenser for den tyske økonomi. Derfor går den tyske økonomi- og klimaminister, Robert Habeck, i brechen for, at de olieproduktionslande i OPEC bør skrue op for oliehanerne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.