Vladimir Putins tale til nationen onsdag morgen, skaber usikkerhed omkring fremtidige leverancer af korn ud fra de ukrainske afskibningshavne ved Sortehavet.
Nu var der ellers kommet gang i den ukrainske eksport med afgrøder og i særdeleshed korn ud fra de ukrainske afskibningshavne.
Men det ser ud til, at Vladimir Putin igen kan sætte en stopper her for.
Som beskrevet her i avisen forleden så begyndte skibe lastet med afgrøder igen at flyde ud fra Sortehavet, efter en aftale indgået imellem Ukraine og Rusland, med FN og Tyrkiet som mellemmand.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.