God efterspørgsel efter hvede og sojabønner på eksportmarkedet
Der er tale om en overraskende fremgang i efterspørgsel efter hvede og sojabønner på eksportmarkedet. Det fremgår af denne uges opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium over eksporten ud af USA.
Den ugentlige opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium over eksporten ud af det store land på den anden side af Atlanterhavet er en meget god indikator for, hvordan det generelt set ser ud med hensyn til efterspørgslen efter afgrøder. I denne uge ser det noget mudret ude, hvilket indikerer, at de handlende af afgrøder er vildt i tvivl om, hvad der sker fremadrettet. Med god grund. For alt er usikkert lige nu.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.