Nedgang i olieproduktionen støtter olieprisen kortvarigt
Olieprisen er for så vidt gået i nedtrend. De seneste måneders ret så markante nedtur i olieprisen skyldes den globale økonomiske krise og et heraf afledt fald i efterspørgslen efter olie. Det har derfor fået OPEC-landene til at reducere i olieproduktionen i et forsøg på at sætte en stopper for den faldende oliepris. Kortsigtet ser dette ud til at virke for OPEC-landene.
OPEC-landenes olieproduktion gik ifølge nye tal ned i november måned. Nedgangen i OPEC-landenes olieproduktion skyldes først og fremmest en nedgang i olieproduktionen hos topproducenten Saudi Arabien.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Brent-olie i dollar pr. tønde
Olieprisen går opad, efter at OPEC-landene hen over november måned har reduceret kraftigt i olieproduktionen. Men det er tvivlsomt, om disse produktionsnedskæringer kan sætte en stopper for den langsigtede nedtrend, som olieprisen allerede og fortsat befinder sig i.