Seneste opgørelse over de spekulative amerikanske kapitalfondes handelsaktivitet ved årets afslutning viser, at de forventer, at prisen for soja skal stige ved årets begyndelse. Derimod er de ikke helt så positivt indstillet med hensyn til majs- og hvedeprisens muligheder i opadgående retning.
De spekulative amerikanske kapitalfonde har set sig godt lune på futures i sojabønner og sojaskrå.
Således går de ind i det nye år med en ret så stor købsposition i futures med de to produkter på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago. Derimod er de store, amerikanske spekulanter på afgrødemarkedet knap så interesseret i at købe futures i majs eller hvede.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf: CBOT Sojaskrå i USD pr. short ton
Prisen for sojaskrå skyder kraftigt i vejret. Det skyldes dårlige vejrforhold i Argentina og en heraf afledt stigende købsinteresse for futures i sojaskrå fra de amerikanske kapitalfondes side.