De ugentlige eksportinspektioner fra det amerikanske landbrugsministerium viser, at der atter er godt gang i efterspørgslen efter majs. Det ser også okay ud med hensyn til efterspørgslen efter sojabønner ude på eksportmarkedet. Derimod skuffer efterspørgslen efter hvede igen.
De ugentlige eksportinspektioner fra det amerikanske landbrugsministerium, er en god indikator for, hvordan det generelt set ser ud, med hensyn til efterspørgslen efter afgrøder ude på eksportmarkedet. Kan vi tage denne uges eksportinspektioner fra det amerikanske landbrugsministerium som gode vare, så er købsinteressen tilbage efter majs. Således viser opgørelsen fra det amerikanske landbrugsministerium, at der i sidste uge blev eksporteret 1,215 millioner tons majs ud af USA. Det var noget mer
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
8. oktober 2026
10 min · I går
L5 presser landmænd, flere afgrøder undtages, og spildevand kræver svar. Også nyt om økologi, svenske vildsvin og grise med hele haler.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
CBOT Majs i US-cent pr. bushel
Prisen for majs på den amerikanske afgrødebørs i Chicago presser på i opadgående retning. Det skyldes blandt andet en stigende efterspørgsel efter majs ude på eksportmarkedet.