FN og Rusland er uenige omkring en forlængelse af kornaftalen
FN har et stort ønske om at få gang i en forlængelse af kornaftalen imellem Rusland og Ukraine. Men Rusland virker ikke til at være klar til at indgå en sådanne forlængelse.
FN kæmper en hård kamp for at få forlænget kornaftalen imellem Rusland og Ukraine. En aftale, der som bekendt vil tillade fra russisk side, at Ukraine kan levere korn, afgrøder og landbrugsprodukter som sådanne ud fra landets afskibningshavne ved Sortehavet. Det er dog ikke en aftale, som Rusland lige nu virker specielt interesseret i at forlænge.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf: CBOT Majs i US-cent pr. bushel. Prisen for majs på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago peger fortsat nedad. Dette til trods for, at Rusland er afvisende overfor en forlængelse af kornaftalen – indtil videre.