Analyse: Olieprisen kan ramme 80 dollars i år
Der er fortsat hårdt pres på olieprisen på markederne globalt. Prisen har fortsat kurs mod sidste måneds niveau, hvor en tønde Brent-olie kostede 68,20 amerikanske dollars, men kursen kan være på vej mod et endnu højere niveau, ifølge Jyske Markets’ analyse fra Jyske Bank.
- I Jyske Banks seneste olieprognose, vurderer vi stadig risici på opsiden og ser prisen på en tønde nordsøolie toppe omkring 80 USD i 3. kvartal i år, skriver Jyske Markets i sin analyse.
En ny rapport fra USA har konkluderet, at en høj oliepris ikke nødvendigvis vil være skidt for den amerikanske økonomi, hvilket præsident Donald Trump ellers flere gange har slået til lyd for.
Svinepriser brager frem i Kina
Som vi skrev i går, var priserne på svinekød stigende i EU-landene. Men de stigninger, vi har set i Europa, syner ikke af meget i sammenligning med Kina.
Det kinesiske handelsministerium oplyser, at priserne på svinekød den sidste uge er steget med 7,7 procent, skriver Reuters. Dermed har priserne nået deres højeste niveau i det sidste års tid.
Det er de mange tilfælde af afrikansk svinepest, der er skyld i det lavere udbud af svinekød og de medfølgende højere priser. Selv om der er indrapporteret over 100 tilfælde af ASF, er det reelle tal formentlig meget højere. Og det kan risikere at sprede sygdommen til blandt andet USA.
- Det er vores klare forventning, at antallet af indrapporterede sager er under-rapporteret. Og med risikoen for at det lever i kinesiske landbrugsmiljøer, er der er øget risiko for, at vi importerer det, siger Paul Sundberg fra det amerikanske informationscenter for svinehelbred til Reuters.
Bedre stemning på rapsmarkeder
Den pris, som raps ramte i starten af denne måned, ser ud til at have dannet bunden for markedet, skriver Jyske Markets fra Jyske Bank i en analyse.
I går noterede rapsen sig for flere små hop op i prisen.
- Seneste udvikling i den malaysiske palmeolie giver ligeledes støtte, hvor friske eksporttal løftede stemningen. Trods eksporten den seneste måned droppede med 2,3%, så var det stadig noget bedre, end markedet havde forventet, skriver Jyske Markets i sin afgrødekommentar.
Palmeolieprisen er indtil videre steget med seks procent i forhold til sidste uge, hedder det videre.
Pundet presset efter Mays brev
Onsdag bad Storbritanniens premierminister Theresa May officielt EU om en udsættelse af brexit, der efter planen ellers skulle finde sted den 29. i denne måned.
I et brev til EU-Kommissionen bad den britiske førstedame EU om at vente til den 30. juni i år til at effektuere Storbritanniens udtræden af EU. Hvis briterne skal have lov til en udsættelse, vil det kræve, at samtlige medlemslande siger god for det.
Onsdagens udvikling var med til at forstærke den seneste tids udvikling på valutamarkedet, hvor kursen på pundet har været for nedadgående. Onsdag eftermiddag var pundet faldet med 0,63 procent i forhold til euroen, og 0,54 procent i forhold til den amerikanske dollar.