Selvom afgrøderne står fint i USA og til trods for at høsten af hvede er i gang, så er der ikke noget der tyder på, at afgrødepriserne skal voldsomt ned ovre på den anden side af Atlanterhavet og heller ikke her i Europa.
Her i Europa er sommerhøsten overstået og fokus er nu flyttet over på afgrødehøsten i USA, hvor de er godt i gang med at få høstet hvede. En ny opgørelse viser i den forbindelse, at det går overraskende godt med at høste vårhvede i USA. Alligevel er der ikke tale om et synligt høstpres på den amerikanske hvedepris, ligesom de øvrige primære afgrøder i USA, majs og sojabønner i virkelig
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.