De spekulative kapitalfonde i USA har bygget en rekordstor short-position af solgte kornfutures op. Det har især ramt de amerikanske kornpriser, hvorimod de europæiske kornpriser holder sig lidt bedre oppe.
Det er ikke ligefrem til de amerikanske landmænds fordel, at de spekulative kapitalfonde har valgt at satse på lavere kornpriser. I USA er lagrene med afgrøder kæmpe store og afgrøderne står desuden formidabelt ude på de amerikanske marker lige nu. Det ved de spekulative kapitalfonde og derfor har de gennem de seneste måneder bygget en rekordstor short-position op af solgte majsfutures, i håbet om at de amerikanske landmænd før
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.