Såningen af hvede i Europa er ikke kommet alt for godt fra start i år i Frankrig. Frankrig der er Europas største hvedeproducent, har været underlagt store mængder af nedbør hen over september. Nedbøren af haft den konsekvens, at de franske landmænd har måtte søge ly i laden og afvente mere tørre vejforhold, før såningen af hvede igen kan tage fart. Indtil videre har de franske landmænd således blot f
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.