Der har ikke været meget at glæde sig over, som producent indenfor sukker de seneste år. Siden liberaliseringen af det europæiske sukkermarked tilbage i slutningen af 2017, har sukkerprisen været næsten historisk lav. Men noget tyder på, at der er bedre tider i vente for producenter af sukkerroer.
Med liberaliseringen af det europæiske sukkermarked sidst i 2017, samt fjernelsen af mindsteprisen for europæisk sukker, har vi oplevet en pris for sukker, der har været næsten historisk lav. Da den Europæiske Union tilbage i 2017 fjernede reguleringen af import og produktion af sukker, gik produktionen og udbuddet af sukker kraftigt op på europæisk plan. Det fik den naturlige konsekvens, at prisen for sukker på LIFFE-børsen i London, tog et
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.