Stort stigningspotentiale for europæisk rapspris
Efter den helt elendige europæiske og engelske høst af rapsfrø i 2020 forventes 2021 at blive en anelse bedre. Men også kun en anelse. Efterspørgslen fra møllerne er stor på grund af den høje pris, der gør sig gældende for vegetabilske olier for tiden. Derfor strammer det gevaldigt til med hensyn til den europæiske forsyningssituation med rapsfrø. Prisen for europæisk rapsfrø forventes derfor at gå yderligere op i 2021.

Månedsgraf: MATIF Rapsfrø i euro pr. ton Prisen for rapsfrø på MATIF er allerede gået op med godt 25 procent siden marts måned. Bryder rapsprisen gennem 425 euro, så ligger næste tekniske prismål helt oppe ved toppe fra 2012 i 530 euro pr. ton.
Dette års europæiske og engelske produktion af rapsfrø gik ikke helt som man kunne have håbet på. Dårlige vejrforhold under såning og frem til høst har således reduceret dette års europæiske rapsproduktion gevaldigt. Helt konkret blev den samlede produktion for Europa og England blot på 17,2 millioner tons rapsfrø i 2020. Selvom der har været problemer med at få plantet rapsfrø i både Europa
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her