Den seneste opgørelse over de spekulative kapitalfondes handelsaktivitet med afgrødefutures i USA, giver os en god forklaring på det prisfald, som de amerikanske, såvel som de europæiske afgrødepriser har gennemgået de seneste uger.
Udbud og efterspørgselssituationen sætter den overordnede tone på afgrødemarkedet. Men spekulation kan være med til at skubbe ekstra til den prisudvikling, som den fundamentale forsyningssituation lægger op til. Det er netop hvad vi har oplevet i de seneste uger, hvor især hvede og majsprisen har taget et stort ryk ned i grafen. Godt nok står blandt andet den amerikanske hvede godt i Midtvesten i USA, men i sig selv berettiger det ikke, til det m
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.