De tyske fabriksordrer viser et nyt, stort fald i juli på 2,7 procent og er dermed faldet med hele 5,6 procent over det seneste år, konstaterer Nykredit i en kommentar.

- Svagheden i ordrerne vidner om, at Tyskland stadig er hårdt presset af den usikkerhed, der ligger over både global og europæisk økonomi med blandt andet Brexit og handelskrig… Svagheden i tysk industri er så kraftig, at den i hvert fald midlertidigt har sat hele økonomien i stå – der var faktisk marginal tilbagegang i 2. kvartal og også 3. kvartal ventes at vise stilstand eller et mindre fald i BNP, lyder det fra Nykredit.

Finanskoncernen tror dog ikke på, at vi kommer til at se en mere alvorlig nedtur i tysk økonomi. Men svagheden i industrien og usikkerheden om Tyskland generelt er skidt nyt for Europa som Danmark, der er ganske afhængige af regionens største økonomi, påpeger Nykredit.

Slagtning af grise udsættes som forudsagt

Tilmeldingen til uge 36 blev som forventet i prognosen, og det betyder, at der udsættes omkring 8.000 grise til uge 37.

Den forventede tilmelding til uge 37 matcher slagtekapaciteten, så derfor forventes det, at der udsættes omkring 6.000 grise til uge 38.

For søernes vedkommende er der slagtet op, og kapaciteten tilpasses ud fra tilmeldingen, lyder det fra Danish Crown.

Den nævnte plan forudsætter, at slagterierne ikke rammes af større tekniske nedbrud, samt en tilmelding på niveau med Danish Crowns prognose

Uændret svinenotering

Noteringen for slagtesvin, søer og orner er uændret i næste uge. Derimod falder økotillægget 20 øre pr. kg og kvalitetstillægget med 50 øre pr. kg.

Noteringen fra Danish Crown lyder på 12 kroner pr. kg for svin, 8,90 kroner for søer og 7,90 kroner for orner.

- Stemningen skifter i øjeblikket på det europæiske marked for grisekød. Lige nu lægges der arm om priserne, men hvis efterspørgslen fra Kina fortsætter med at stige, så kan der snart blive kamp om råvarerne, lyder det i Danish Crowns markedsberetning.

- Vi oplever lige nu, at en del kunder begynder at fokusere på at sikre sig råvarer til julehandlen. Det er meget tidligt, men foreløbigt ser vi tiden an, fortæller Lars Albertsen, der er global salgsdirektør i Danish Crown.

- Det er helt igennem Kina, der trækker markedet i øjeblikket, og det er ved at gå op for indkøberne rundt om i Europa, at der kan opstå en situation, hvor de kan komme til at producere mindre, simpelthen fordi de ikke kan få de råvarer, de har brug for, siger Lars Albertsen.

Uændret tysk notering for slagtesvin

Den tyske slagtesvinenotering er uændret 1,85 euro pr. kg (13,78 kr.).

Den tyske sonotering er steget med 2 cent til 1,43 euro pr. kg (10,65 kr.).

Selvom udbuddet stiger på det tyske slagtesvinemarked, er det p.t. ikke et problem at afsætte slagteklare grise. Prisen for hele slagtekroppe er imidlertid kun steget med 1 cent i den seneste slagteuge. Tyske omsættere er derfor overbevist om, at slagterierne vil komme med huspriser, hvis omsætterorganisationen hæver den tyske slagtesvinenotering.  Nye prispositive impulser kommer fra Kina, men disse udligner for tiden kun den sløve efterspørgsel på det europæiske hjemmemarked. Alt i alt er det tyske slagtesvinemarked således i balance, og slagtesvinenoteringen er uændret, lyder det fra Danske Svineproducenter.

Finans