Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Martin G. Paulsen har et grundlæggende kendskab til landbrug og er uddannet som jordbrugsteknolog. Med den uddannelse i bagagen har Martin valgt at søge nye udfordringer og tiltræder pr. 1. juni stillingen som salgsansvarlig for Pöttinger i Danmark.
Martin Paulsen, der er 44 år, har over 15 års erfaring i nationalt og internationalt salg, blandt andet fra gartnerisektoren.
- Martin er ansat til at bidrage til at styrke vores fremgang samt positive udvikling i Danmark, og vi glæder os til at få ham med på vores i forvejen stærke team, siger Lars Andreasen, General Manager, Pöttinger Scandinavia, og tilføjer:
- Vi får en medarbejder, der kommer med nogle salgsværktøjer og erfaringer, som vi uden tvivl kan drage nytte af fra første dag.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · I går
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Martin Paulsen havde første arbejdsdag på Roskilde Dyrskue, hvor han pr. 1. juni tiltrådte som salgsansvarlig for Pöttinger i Danmark. Foto: Per Jørgensen