Effektivitet og bæredygtighed i fokus hos Väderstad
Dyrkningskoncepter med alt fra præcisionssåning og radrensning over no-till til mere intelligent jordbearbejdning er blandt de spændende udviklinger, der kan opleves på Väderstads stand i Hannover.

Väderstad viser på Agritechnica for første gang radrenser-serien Extract frem i deres karakteristiske røde, sorte og gule farver. Fotos: Väderstad
Når Agritechnica slår dørene op, er det no-till-såmaskinen Seed Hawk 600-900C, der er den store nyhed hos Väderstad. Maskinen er helt ny, men bygget op omkring Seed Hawk-såskæret, som man har mere end 30 års erfaring med i Canada.
Hvor arbejdsbredderne på de canadiske Seed Hawk går op til cirka 25 meter, er den nye Seed Hawk 600-900C tilpasset til andre internationale markeder – herunder de europæiske.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her